Osnovna škola “Kamešnica” – područna škola “Ruda”
17.06.2016
Dječji vrtić “Žabica”
17.06.2016
Osnovna škola “Kamešnica” – područna škola “Ruda”
17.06.2016
Dječji vrtić “Žabica”
17.06.2016

Škola je započela s radom uoči Prvoga svjetskog rata. Nastava se održavala u kući mjesnog svećenika, a prvi učitelj prezivao se Tičinović. Zbog nesporazuma učitelja Mave Jadrijevića iz Glavica i vjeroučitelja, nakon propadanja carevine škola se ukida, a učenici koji su je htjeli dalje pohađati, morali su ići u susjedno selo Otok. Škola se ponovno otvara 1938. u kući Marka Zrnčića zvanoj “Trobojnica”. Pohađalo ju je preko 50 učenika, a učiteljica je bila Korina Kužina. Kuća u kojoj se odvijala nastava, 1942. godine je zapaljena pa do 1944. ponovno prestaje mogućnost školovanja u Udovičićima . Kada je Markova kuća 1944. obnovljena, ponovno se u njoj nalazila škola

Škola u Udovičićima

Nova školska zgrada izgrađena je 1948. godine i od tada do danas u njoj se odvija nastava.

U proljeće 2010. godine u zgradi su adaptirane dvije pomoćne prostorije i prenamjenjene u učionicu. Od tada se nastava odvija u jednoj smjeni.

Godine 1958. školu pohađa 76 učenika, a 1968. 63 učenika. U Udovičićima se najduže zadržao učitelj Josip Gusić – Zeko.

Od 1. rujna 1994. škola u Udovičićima djeluje kao područna škola OŠ “Kamešnica”- Otok, a do tada je bila u sastavu OŠ Trilj. Danas ima dvije dvorazredne kombinacije i ukupno 28 učenika. Učiteljice su Stipanka Vrdoljak Colo i Tina Milanović Trapo. U školi je na pola radnog vremena na radnom mjestu spremačice zaposlena Marija Jelavić.

Iako škola ima samo 28 učenika, pored redovne nastave, njihove aktivnosti su mnogobrojne. Sa svojom učiteljicama formirali su izvannastavnu grupu “Mali zeleni”. Unutar grupe postoje podgrupe: lutkarska, GLOBE i etno.

Skip to content