ODABRAN JE SPOMENIK NA SPOMEN SVIM POGINULIM U DOMOVINSKOM RATU IZ OPĆINE OTOK
21.02.2015
Općina OTOK u 18. stoljeću
06.03.2015
ODABRAN JE SPOMENIK NA SPOMEN SVIM POGINULIM U DOMOVINSKOM RATU IZ OPĆINE OTOK
21.02.2015
Općina OTOK u 18. stoljeću
06.03.2015

U tijeku su radovi u župnoj crkvi sv.Martina u Rudi koji se izvode s ciljem da se izgradi novi PREDZBITERIJ što predstavlja povišen prostor uz glavni oltar ili iza njega, sa polukružnom apsidom na gornjem dijelu u kojoj će biti smješten novi oltar posvećen svetom Martinu Biskupu, zaštitniku župe Ruda. Uz te radove izvršiti će se izrada nove kamene menze (oltar) što je kvadratična ploča, zvana menza (stol), na jednoj ili četiri noge, ili na šupljem zidanom postolju.Oltar se može tumačiti kao oltar (latinski altare: žrtvenik), u kršćanstvu, stol na kojem se prinosi euharistijska žrtva, misa; stol Gospodnji.

A da bi cijela funkcionalnost i harmonija uređenja izgledala što ljepše izraditi će se i novi ambon. To je povišeno mjesto (govornica) smješteno na spoju svetišta i broda crkve, namijenjeno čitanju biblijskih tekstova u liturgiji. Sastoji se od ovalne, kvadratne ili poligonalne ograde, s jedne strane otvorene, zatim noge ili postolja na kojem počiva i malog stubišta kojim mu se prilazi. Cjelina će dobitio novu formu uređenjem Sakristije, što predstavlja posebnu prostoriju u crkvi u kojoj se svećenik priprema za bogoslužja i u kojoj se čuvaju stvari za liturgiju, kao knjige, posuđe, odjeća…. Da bi crkva sv. Martina lijepo izgledala i da bi se mogli vršiti svi ovi radovi nazaslužniji je mještanin Rosandić Ivan (Levan) pok. Jakova.Njegova darežljivost u financiranju izrade Predzbiterija omogućiti će trajni izgled unutrašnjosti crkve sv.Martina koju imaju mnoge druge crkve.Biti će to prigoda da se za mjesec dana upriliči posveta tj. Blagoslov unutrašnjosti crkve na kojoj se očekuje i Splitsko-makarski nadbiskup Msgr. Marin Barišić.Ujedno je to nova prilika da se u uz rodbinu i prijatelje nađu i ostali Ruđani iz “lijepe naše” kao i iz inozemstva. Svima onima koji su na bilo koji način prodonijeli da se uredi širi oltarni prostor u župnoj crkvi veliko hvala. Dragi vjernici budimo zajedno na misi na kojoj će biti blagoslov oltarnog okruženja.

Skip to content