TV Jadran o Danima općine Otok i blagdanu s.Luke
29.10.2016
Godišnji Izvještaj o izvršenju Proračuna općine Otok za 2015. godinu
02.11.2016
TV Jadran o Danima općine Otok i blagdanu s.Luke
29.10.2016
Godišnji Izvještaj o izvršenju Proračuna općine Otok za 2015. godinu
02.11.2016

Misno slavlje i procesija povodom blagdana Svih svetih održani je u Župi Gala-Gljev. Misno slavlje uveličao je mješoviti zbor Župe Gala-Gljev pod ravnanjem č.s. Mirte Škopljanac.

Misno slavlje povodom blagdana Svih svetih u Župi Gala-Gljev predvodio je župnik župe Gospe Sinjske fra Perica Maslać uz koncelebriranje župnika Župe Gala-Gljev fra Mladena Marića, fra Dušana Moro i fra Mirka Jagnjić. Misno slavlje uveličao je mješoviti zbor Župe Gala-Gljev pod ravnanjem č.s. Mirte Škopljanac. Prije Svete mise bila je procesija oko crkve Svih svetih.Koračalo se iz križonoše i barjaktara te mladih u narodnim nošnjama uz molitvu, zvonjavu crkvenih zvona i pjesmu crkvenog zbora. Uz pozdrav Hvaljen Isus i Marija započelo je misno slavlje.U svojoj propovijedi fra Perica se osvrnuo na značaj ovog velikog blagdana i svetkovine u samoj Gali.Naglasio je ovaj dan posebno važnim u crkvenom proglašavanju svetih osoba koji su za života činili tako velika humana, značajna i s ljudske osnove mjerljiva i vrijedna djela jer su to službeno kanonizirani sveci.Svjedoci smo da u našem vremenu imamo slučajeve koji zavrjeđuju znak pažnje jer s posebnošću čine dobra velika djela a da tim pomažu društvu ili pojedincu.Tu smo danas oko grobova naših svetaca, naših najmilijih, roditelja, sestara i braće i ostale rodbine koji su uzdignuti na oltar jer su živjeli vrijednosti dostojne za kršćanina.Ta imena kao i mnoga druga nose poruku „Ja sam Vas u dlanove svoje urezao“(Iz 29,16) a to predstavlja duboko pripadanje ka njemu na visinama i široko plemenito srce koje se daje njoj, Gospi.I stih dlanova i te tvrde stijene nećeš biti izbrisan ako si pridonio dobro pred brata i sestru, roditelje i sve one kojima si pomogao. Svetac, kanoniziran, za nas može biti nešto daleko ali nitko nam ne može ubiti osjećaj da s dobrim postižemo trajni urez u njegov dlan, da prolazimo kroz njegova vrata koja vode kroz određene tjesnace i mogu predstavljati uski prolaz za koji ćemo se tiskati u želji da prođemo, k njemu i njegovom svjetlu.Uče nas ti Svi sveti živjeti po nauku kojeg su sami propovijedali i provodili, uče nas ljubiti svog bližnjeg onako kako je on to činio, Isus Krist. Mnogo puta smo u svojim nedaćama i nekom škripcu upotrijebili obraćanje i molitvu pomognite Svi svetci Božji, i mnogo puta se naše obraćanje uslišilo jer oni kojima se obraćamo drugačije i ne mogu odgovoriti.U društvu smo punom problema i potrebe za uspjehom i postizanja ciljeva, i na tome mnogo puta izgubimo potrebnu prisebnost i mjeru, ali smognimo snage da se uz pomoć Svih svetih vratimo ka polaznoj vrijednosti a to je mirna prosudba, mudra odluka i vrijednosti činjenica dao svoj svetosti odlučuješ sam.Palimo im svijeće, molimo odrješenje i tako produljujemo nadu u život.No i život ima kraj, konac koji se svakom od nas približava, a to je ono što je doista vrijedno jer da nije smrtnosti, tko zna kako bi se razvijao ovozemaljski život i kome bi tada pripadao.Ovako kad smrt stiže i velike i male, umne i manje umne, stare i mlade kao i bogate i siromahe dobivamo svi jednu jednaku istinu o životu. Nema tu izreke „snađi se“ jer to bi značilo da se mogu opravdati mnoge greške i nedolični momenti.Dužnost nam je pratiti ove uzvišene, kanonizirane, priznate Sve svete i ako ih pustimo u naša srca živjeti ćemo lakše i čovjekoljubnije, Bogu milije i nama korisnije, zaključio je u propovijedi fra Perica Maslać.

Na ovaj dan u Galu su došli mnogi koji s Galom imaju poveznice, mnogi kojima su tu pokopani najmiliji kao i oni koji su se iselili iz rodnog kraja ali dolaskom na ovaj dan vraćaju uspomene na mladost.Uz misno slavlje bilo je i posebno slavlje u kućanstvima jer su mnogi primili drage goste.Na Krenici su bili postavljeni štandovi, djeca su mogla kupiti igračke i druge predmete a odrasli prošetati kao nekada.

{gallery}2016/11/01_a{/gallery}

Skip to content